نکات مهم در خرید طلا و جواهرات عروسی

آماده کردن عروس برای جشن عروسی و خرید وسایل مورد نیاز او در آداب و رسوم بیشتر مردم جهان وجود دارد. در گذشته های دور و زمانی که هنوز واژه ی چشم و هم چشمی اختراع نشده بود، چند شاخه گل تنها تجهیزاتی بودند که برای آراستن عروس مورد نیاز بود. 

هرچند میزان استفاده از زیورآلات در بین فرهنگ مختلف، متفاوت است اما، امروزه طلا حرف اول را در عروس آرایی می­زند. مثلا در کشور هند، طلا و زیورآلات آویخته شده به عروس در جشن ازدواج، نوعی اعتبار محسوب می­شود. اما در کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی، طلا و جواهرات نسبت به هند اهمیت کمتری دارد. اما در کشور ما، زیورآلات نوعی هدیه و کادو از طرف خانواده داماد به عروس است. در این مقاله از تالاروس، به نکات مهمی برای خرید زیورآلات عروسی اشاره شده است.

فاکتور را فراموش نکنید.

فاکتوری که فروشنده به شما تحویل می­دهد، در واقع تضمینی بر اصالت و عیار دقیق زیورآلات خریداری شده است. پس هیچ وقت قبل از گرفتن فاکتوری که تمام اطلاعات طلای خریداری شده مثل وزن دقیق، عیار، امضا و ... را داشته باشد ، از طلافروشی خارج نشوید.

از هرجا هرجا خرید نکنید.

اعتبار طلافروشی را بررسی و از معتبرترین آنها خرید کنید تا مشکلی در وزن و اصالت طلا نداشته باشید. برای این کار می­توانید از بخش طلا و جواهرات  تالاروس استفاده کنید. اگر نسبت به زیورآلاتی که خریده اید شک دارید، باید با در دست داشتن فاکتور و طلای خریداری شده، به اتحادیه طلا و جواهر بروید تا مشکل خودتان را برطرف کنید.

مراقب طلاهای دست دوم باشید.

چنانچه از طلافروشی ها معتبر خرید کنید، احتمال اینکه سرتان کلاه برود و طلای دست دوم به شما فروخته شود بسیار کمتر است. اما، در هر شرایطی باید مراقب بود تا پولمان را برای طلای دست دوم خرج نکنیم. چک کردن دقیق ظاهر زیورآلات، میتواند در تشخیص دست دوم یا نو بودن آن بسیار کمک کند. در طلاهای دست دوم، بخش هایی از طلا از رنگ و رو افتاده است و با کمی دقت می­توان آن ها را دید.

نکاتی در مورد جواهرات

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به جواهرات علاقه زیادی دارید، این نکته را در نظر داشته باشید که از جواهرفروشی هایی جواهر خود را تهیه کنید که حتما تحت نظر اتحادیه طلا و جواهر ایران باشند. اگر در تهران هستید و قصد خرید جواهرات دارید، می­توانید به راسته کریم خیابان کریم خان زند بروید. علاوه برا اینها، با پیشرفت علم و صنعت بدل سازی، نگین های بدلی و مصنوعی ای ساخته شده اند که بسیار شبیه به نمونه اصلی آنها هستند. پس فراموش نکنید به جواهرفروشی های معتبر مراجعه کنید.

 

تعداد بازدید: 7540
ارسال شده توسط: علی قنبری

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما نزد سایت محفوظ است و منتشر نخواهد شد.