قدرت طلبی در زندگی مشترک

نحوه برخورد زن و شوهر در استفاده از قدرت و نفوذ خود در خانواده با یکدیگر متفاوت است. توافق بر سر یک موضوع باعث نزدیکی بیشتر زن و شوهر به یکدیگر خواهد شد و بحث و درگیری آنها را یکدیگر دور خواهد کرد. 

در بحث و دعوا زمانی که یک طرف به خواسته خود میرسد طرف دیگر منتظر فرصتی برای جبران است و در پی زمانی است که قدرت خود را به رخ بکشد.

در بسیاری از مواقع تقسیم وظایف و ایفای نقش های یکدیگر میتواند از بسیاری از مشاجره­ها جلوگیری کند. متاسفانه مشاهده می شود که در بعضی از زندگی­های مشترک تنها یک نفر حرف خود را به کرسی می­نشاند و طرف مقابل همواره کوتاه می­آید. در این حالت یک طرف احساس قدرت و تسلط دارد و طرف مقابل احساس درماندگی و عجز می کند و برای انجام کارهای خود وابسته همسر خود است.

دلیل­های زیادی برای این نحوه برخوردها وجود دارد. مهمترین دلیل را می­توان ترس از دست دادن همسر و یا کاهش احساسات او دانست.

برای اینکه بتوانید حدس بزنید همسر آینده شما چگونه رفتاری از نقطه نظر قدرت طلبی دارد میتوانید به خانواده او نگاه کنید. بیشتر انسان­ها الگوهای قدرت طلبی را پدر و مادرشان می آموزند و در زندگی مشترک خود سعی در اجرای آن دارند. نحوه برخورد او با دوستان و آشنایان نیز می­تواند در تعیین نوع الگوی قدرت طلبی موثر باشد.

از برخوردهای روزانه نیز می­توان متوجه الگوری قدرت طلبی همسر آینده خود شد. به عنوان مثال، چناچه در انتخاب غذای رستوران، انتخاب لباس، انتخاب زمان و مکان مسافرت و ... از شما نظرخواهی نکرد به احتمال زیاد شما با آدمی قدرت طلب روبرو هستید.

اما در نقطه مقابل، اگر برای انتخاب از بین گزینه های مختلف از شما نظر خواست و در برخوردهای اجتماعی تا حدودی تابع نظر جمع بود، می تواند تا حدودی خیالتان راحت باشد که با آدمی روبرو هستید که نه منفعل است و نه قدرت طلب.

 

تعداد بازدید: 5520
ارسال شده توسط: علی قنبری

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما نزد سایت محفوظ است و منتشر نخواهد شد.