تغییر احساسات در بعد از ازدواج

بارها پیش آمده که بعد از ازدواج، احساسات زوجین نسبت به یکدیگر تغییر کند. این تغییر احساسات می­تواند خود را به صورتهای گوناگونی نمایش دهد. در بعضی از موراد این تغییرها موقتی است و در بعضی از موارد دائمی. چه موقت و چه دائم، نیاز است تا زوجین این تغییرات را شناخته و راه های مقابله با آن را فرابگیرند.

خجالت را کنار بگذاریم

مهمترین نکته در قبل از ازدواج این است که خجالت و سربه زیری را کنار بگذاریم. قرار نیست تا همسر آینده خود را با رودربایستی انتخاب کنیم. اگر هنوز این قابلیت را در خود نمی بینید که بدون خجالت حرف خود را بزنید، می توان گفت شما هنوز آماده ازدواج نیستید.

نظرخواهی و مشورت در ازدواج

نظرخواهی کنیم اما زیر بار اجبار نرویم

در فرایند انتخاب همسر بسیار مهم است که از بزرگترها و آشنایان نزدیک نظرخواهی کنیم و تجربه های آنها را برای شروع زندگی خود به کار گیریم. این نظرخواهی ها باید به حدی باشد که جنبه اجبار و تحمیل به خود نگیرد. علاقه در ازدواج حرف اول را میزند. هرچند بسیار دیده شده که علاقه بعد از ازدواج به وجود آمده است و یا مواردی بودند که قبل از ازدواج علاقه داشته اند و حالا جدا شده اند، اما همه ما قبول داریم که بودن علاقه در قبل از ازدواج امری بسیار مهم است. بهتر است با دانستن مهمترین عوامل مخرب در زندگی مشترک به نظرخواهی بپردازید.

اگر از آن دسته از زوج­هایی هستید که به اجبار با یکدیگر ازدواج کرده اید بهتر است تا به یک روانشناس مناسب مراجعه کنید.

تغییر احساسات در ازدواج

اگر بعد از ازدواج تغییر احساسات داشتیم چه کنیم

اول از هرچیز باید این را در نظر داشته باشید که شما مسئول انتخاب های خودتان هستید نه کس دیگر. اگر از ازدواج و رابطه ای که الان دارید ناراضی هستید مسئولیت آن بر عهده خودتان است. بنابراین، مظلوم نمایی را کنار بگذارید و سعی نکنید به خودتان ترحم کنید.

بنابراین، سعی نکنید تقصیر را به گردن همسرتان بیاندازید. بسیار دیده شده است که در این مواقع یک طرف رابطه به تحقیر طرف مقابل می پردازد تا از زیر بار مسئولیت و انتخابی که داشته است فرار کند. این کار به خراب شدن رابطه کمک میکند. سعی کنید در این مواقع رفتارهای مناسب تری را از خود نشان دهید و قول و قرارهای مهم قبل از ازدواج را به یاد بیاورید.

اشتباه­های زندگی بدون پیامد نیستند. اشتباه در ابتدای حل مسئله باعث می شود تا شما تا انتهای مسئله را اشتباه کنید. عاقلانه تر این است تا برگردید از اول مسئله را حل کنید نه اینکه مئله را پاک کنید و مسئله جدیدی را بنویسید! ازدواج نیز همینطور است.

اگر فکر میکنید در انتخاب همسرتان اشتباه کرده اید سعی کنید تا با راه حل های مناسب رابطه خود را بهبود ببخشید و اینکه بخواهید سریعا طلاق بگیرید شاید راه حل مناسبی نباشد. هرچند طلاق نیز دارای پیامدهای منفی بسیاری است که زوجین باید مسئولیت آن را برعهده بگیرند.

به طور کلی در این مواقع سه مسیر مختلف برای زوجها قابل بیان است. اول اینکه به رابطه نه چندان مطلوب خود ادامه دهند و هیچ تغییری را در آن ایجاد نکنند. دومین مسیر، مسیر جدایی و طلاق است و سومین راه نیز مراجعه به یک روانشناس مناسب است. پیشنهاد ما به شما راه سوم است. سعی کنید از روانشناسان در زندگی خود استفاده کنید.

در پایان، امیدواریم زندگی خوب و خوشی را در کنار یکدیگر تجربه کنید.

تعداد بازدید: 6292
ارسال شده توسط: علی قنبری

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما نزد سایت محفوظ است و منتشر نخواهد شد.